Full Draws 2019

FULL DRAW ARGYLLSHIRE GATHERING 2019
Gold Medal.
1Andrew Carlisle, Pittsburgh, USA
2 Nick Hudson, Houston, USA
3 Gordon McCready, Paisley
4. Alasdair Henderson, Dunoon
5. Darach Urquhart, Kyle of Lochalsh
6. Duncan MacGillivray, Tain
7. Sean McKeown, Bowmanville, Canada
8. Sandy Cameron, Roy Bridge
9. Jonathan Greenlees, Ballyclare, Northern Ireland
10. Gordon Bruce, Kilwinning
11 Andrew Donlan, Maryland, USA
12, Derek Midgley, New Jersey, USA
13.Andrew Hayes, Nepean, Canada
14 William Geddes, Dumfries
15. Jamie Forrester, Isle of Mull,
16. Connor Sinclair, Crieff
17. Cameron MacDougall, Nigg
18. Alastair Lee, Croquitlam, Canada
19. Cameron Drummond, Edinburgh
20. Pipe Major Ross McCrindle, Scots Guards
21. Dr Peter McCallister, Dunblane
22. Glenn Brown, Milton, Canada.
23. Dr Innes Smith, Glasgow
24. Sarah Muir, Campbeltown

 

THE SENIOR PIOBAIREACHD

1.Dr Peter McCallister, Dunblane

2.John Angus Smith, South Uist.

3.Brian Donaldson, Delafield, USA

4.Bruce Gandy, Dartmouth, Canada

5.Ian K MacDonald, Whitby, Canada

6.William MacCallum Bearsden

7,Jack Lee, Surrey, Canada

8.Glenn Brown, Milton, Canada

9.Angus D MacColl, Benderloch

10, Finlay Johnston, Tiree

11.Greg Wilson, Christchurch, New Zealand

12.Roderick Macleod, MBE Modiesburn

13.Fred Morrison, Bishopton

14. Alasdair Henderson, Dunoon

15,Stuart Easton, Palmerston North, New Zealand

16,Stuart Liddell, Inveraray

17,Craig Sutherland, Crieff

18,Duncan MacGillivray, Tain

19,Alan Bevan, Abbotsford, Canada

20,Iain Speirs, Edinburgh

21,Callum Beaumont, Dollar

22,Andrew Hayes, Nepean,

The Silver Medal

1.William Rowe, South Queensferry

2.Edward MacIlwaine, Vancouver, Canada

3.Andrew Hall,Dumbreck

4.Pipe Major Ben Duncan, Scots Dragoon Guards

5.Anna Kummerlow, Kladrum, Germany

6.Jason Craig,Fadden, Australia

7.Steven Leask, Glasgow

8.Kristopher Coyle, Carrickfergus, Northern Ireland

9.Steven Gray, Lockerbie

10.Calum Watson, Lasswade

11.Greig Canning, Kirkcaldy

12.Michael Fitzhenry, Paisley

13.Finlay Cameron, Roy Bridge

14.Calum Brown, Peterculter

15.Ashley McMichael, Antrim, Northern Ireland

16.Jacob Dicker, Hammond, Ontario

17.Andrew Lewis, Falcon Heights, USA

18.Zephan Knichel, Surrey, Canada

19.Alex Gandy, Dartmouth, Canada

20.Xavier Boderiou, Landrevarzec, France

21.John Dew, Glsagow

22.James MacKenzie, Back, Isle of Lewis

23.Ben McClamrock, Washington, USA

24.Andrew Ferguson, Dollar

25.Edward Gaul, Dundee

THE FORMER WINNERS MARCH STRATHSPEY AND REEL

1.Alasdair Henderson, Dunoon

2.Roderick Macleod MBE, Moodiesburn

3.Ian K MacDonald, Whitby, Canada

4.Cameron Drummond, Edinburgh

5.Jack Lee, surrey, Canada

6.Bruce Gandy, Dartmouth, Canada

7.Alex Gandy, Dartmouth Canada

8.Connor Sinclair Crieff

9.Andrew Carlisle, Pittsburgh, USA

10.Pipe Major Ben Duncan, Royal Scots Dragoon Guards

11.Jori Chisholm, Seattle, USA

12.Gordon McCready, Paisley

13.Finlay Johnston, Tiree

14.William MacCallum, Bearsden

15.Iain Speirs Edinburgh

16.Craig Sutherland, Crieff

17.Stuart Liddell, Inveraray

18.Glenn Brown, Milton, Canada

19.Allan Russell, Kelty

20.Alastair Lee, Coquitlam, Canada

21.Angus D MacColl, Benderloch

22.Niall Stewart, Kyle of Lochalsh

23.Brian Donaldson, Delafield, USA

The MacGregor MemorialFirst Heat (Regent Hotel 9.30am)

1.Jordan Ednie, Monifieth

2.John McElmurray, Dungannon

3.Campbell Wilson, Christchurch, New Zealand

4.Holly Fredlander, Edinburgh

5.Anna Smart, Auckland, New Zealand

6.Brodie Watson-Massey, Edinburgh

7.Ruaridh Brown, Dunblane

8.Kyle Shead, Hemingbrough, N Yorkshire

9.Hamish Drennan, Drumnadrochit

10.Ian Hamilton, Paisley

11.Christopher Happs, Gorebridge

12.Aaron Hossain, Dunbeg

13.Laureano Thomas-Sanchez, Fairview, USA

14.Finlay Frame, West Kilbride

15.Gregory MacGillivray, Tain

16, Eosaph Caimbeul, An Caol

Second Heat(Great Western Hotel 9.30am)

1.Ronnie McIntosh, Fort William

2.Kevin Darmadi, Houston USA

3.Kyle Cameron, Rosemarkie

4.Andrew Knowles, Edinburgh

5.Angus MacPhee, Inverness

6.Bruce MacDonald, Portree

7.Hazel Whyte, Larkhall

8.Ross Conner, Campbeltown

9.Alistair Bevan, Abbotsford Canada

10.Archie Drennan, Drumnadrochit

11.Robert Allen, Glasgow

12.Tomas Young, Dunoon

13.Cameron May, Lesmahagow

14.Archie MacLean, Edinbane

15.Luke Kennedy, Strathaven

16.Gregor MacDonald, North Connel

Intermediate March Strathspey and Reel

1.RuaridhBrown, Dunblane

2.Kyle Shead Hemingbrough, N Yorkshire

3.Cameron May, Lesmahagow

4.Gregor MacDonald, North Connel

5.Tomas Young, Dunoon

6.Aaron Hossain, Dunbeg

7.Archie Drennan, Drumnadrochit

8.John McElmurray, Dungannon

9.Laureano Thomas-Sanchez, Fairview USA

10.Finlay Frame, West Kilbride

11.Archie MacLean, Edinbane

12.Brodie Watson-Massey, Edinburgh

13.Hazel Whyte, Larkhall

14.Kyle Cameron, Rosemarkie

15.Hamish Drennan, Drumnadrochit

16.Andrew Knowles, Edinburgh

17.Cambell Wilson, Christchurch, New Zealand

18.Robert Allen, Glasgow

19.Alistair Bevan, Abbotsford, Canada

20.Anna Smart, Auckland, NewZealand

21.Kevin Darmadi, Houston, USA

22.Ian Hamilton, Paisley

23.Angus MacPhee, Inverness

24.Eosaph Caimbeul, an Caol

25.Jordan Ednie, Monifieth

26.Christopher Happs, Gorebridge

27.Ross Conner, Campbeltown

A March, and A Strathspey and Reel

1.Angus J MacColl, Benderloch

2, Andrea Boyd, Toronto, Canada

3. James MacHattie, Summerside, Canada

4. Calum Brown, Aberdeen

5. Ashley McMichael, Antrim, Northern Ireland

6. Andrew Carlisle,(M) Pittsburgh, USA

7. Jori Chisholm,(SR) Seattle, USA

8. Dr Brendon Eade Hamilton, New Zealand

9. William Rowe, South Queensferry

10. Pipe Major Ben Duncan,(M) Royal Scots Dragoon Guards

11 Gordon McCready(SR) Paisley

12 Gordon Bruce, Kilwinning

13. Alan Bevan, Abbotsford, Canada

14. Derek Midgley, Tinton Falls USA

15.Fred Morrison, Bishopton

16, Ian K MacDonald,(M)Whitby, Canada

17, Connor Sinclair(SR)Crieff

18 Glenn Brown,(SR)Milton, Canada

19. Steven Gray, Lockerbie

20Sarah Muir, Campbeltown

21. Andrew Hayes, Nepean, Canada

22, Jenny Hazzard, Edinburgh

23, Nick Hudson, Houston, USA

24, Jamie Forrester, Isle of Mull

25Liam Kernaghan, Wellington, New Zealand

26, James MacKenzie,Back, Isle of Lewis

27, Jonathan Greenlees, Ballyclare, Northern Ireland

28,Ben McClamrock, Washington, USA

29, Greg Wilson, Christchurch, New Zealand

30, William Geddes, Dumfries

31, Simon McKerral.Kirkintilloch

32, Iain Speirs(SR)Edinburgh

33,Pipe Major Peter MacGregor,Army School of Piping

34Callum Beaumont, Dollar

35Steven Leask, Glasgow

36Sean McKeown, Bowmanville, Canada

37Graham Drummond, Bathgate

38Darach Urquhart, Kyle of Lochalsh

39Seumas Coyne, Claremont, USA

40James Patrick Troy, Victoria, Canada

41Calum Watson, Lasswade

42Dr Innes Smith, Glasgow

B March, and B Strathspey and Reel

1.Stuart Easton, Palmerston North New Zealand

2.John MacDonald, Aberdeen

3.Callum Wynd, Dunblane

4.Andrew Ferguson, Dollar

5.Craig Martin, Glasgow

6.Jonathon Simpson, Boness

7.Xavier Boderiou, Landrevarzec, France

8.Andrew Donlon, Germantown, USA

9.Dr Peter McCallister, Dunblane

10.Kristopher Coyle, Carrickfergus Northern Ireland

11.Jamie Elder, Auchtermuchty

12.Michael Fitzhanry, Paisley

13.Cameron Macdougall, Nigg

14.Andrew Hall, Dumbeck

15.Dan Lyden, Timonium, USA

16.Sandy Cameron, Roy Bridge

17.Ross Miller, Dennistoun

18.DanielMcDermott, Rothesay

19.Jason Crai,g, FaddenAustralia

20.Finlay Cameron, Roy Bridge

21.James Dyson, Dartmouth Canada

22.Matt Pantaleoni, St Louis USA

23.Greig Canning, Kirkaldy

24.Jacob Dicker,Hammond, Canada

25.Zephan Knichel, Surrey Canada

26.Edward Gaul, Dundee

27.Callum Moffat, Lockerbie

28.Anna Kummerlow, Kladrum, Germany

29.Gordon Conn, Calgary, Canada

30.John Dew,Glasgow

31.Lachie Dick, Edinburgh

32.Matt Wilson, Doll